Choć pytanie postawione na początku wydaje się banalnie proste, to jednak odpowiedź jest na tyle skomplikowana, że nie da się jej zamknąć w jednym, prostym zdaniu. Dlaczego? Ponieważ zegarmistrzostwo, a przez to również zegarki, to temat rzeka, o którym pasjonaci mogą opowiadać godzinami.

Wielu radzi sobie doskonale bez „zbędnego balastu”, jak sami mówią o zegarkach, jeszcze inni bez względu na okazję zakładają ten sam egzemplarz, który kupili okazyjnie lub po prostu dostali w prezencie. Są jednak i tacy, którzy konkretny model wybierają całkiem świadomie i najczęściej nie jest to ich pierwszy czasomierz.

Wybierając zegarek, należy kierować się jedną, podstawową i najważniejszą zasadą, a mianowicie ZEGAREK MUSI PODOBAĆ SIĘ OSOBIE, KTÓRA BĘDZIE GO UŻYWAĆ!  Co bowiem z tego, że wymarzony model kosztował kilka tysięcy złotych, skoro ostatecznie nie przypadł do gustu i nie jest noszony?

Kolejną zasadą jest prawidłowe dobranie zegarka do warunków, w których tenże będzie użytkowany. Jest mało prawdopodobne, aby konstrukcja o niskiej wodoszczelności w połączeniu ze skórzanym paskiem, służyła długo komuś, kto ma ciągły kontakt z wodą. Nie bez znaczenia jest bowiem wodoszczelność konstrukcji, z którą jest najwięcej nieporozumień. Pamiętajmy, że dopiero oznaczenie „100M” i więcej pozwala pływać w takim zegarku. Wodoszczelność 30M to minimalna i typowa wodoszczelność klasycznych czasomierzy, w których parametr ten jest nieistotny ze względu na typowe przeznaczenie.

Zły dobór modelu do charakteru czynności wykonywanych na co dzień, jest najczęstszą przyczyną nieporozumień i nieuzasadnionych reklamacji, a także przyczyną generowania błędnych opinii o jakości produktów danej marki. A wszystko przez niewiedzę użytkowników czasomierzy. Jak zatem dobrać właściwie zegarek, z którego będziemy zadowoleni?

Nie jest prawdą, że czasomierz dobrej jakości musi kosztować krocie. Dobrym tego przykładem są modele marki Atlantic, ponieważ są to wyroby szwajcarskie, w których wykorzystywane są sprawdzone materiały i mechanizmy, najczęściej takie same, jak w modelach innych marek, wartych kilkukrotnie więcej. Zegarki Atlantic to obecnie koszt między kilkaset a kilka tysięcy złotych. Skąd zatem taka rozpiętość?

Po pierwsze, należy uświadomić sobie, że zegarki mogą mieć różną konstrukcję wynikającą z zastosowanego w nich mechanizmu. Mamy zatem pierwszą różnicę i wynikający z niej podział na zegarki kwarcowe oraz mechaniczne, w tym modele z mechanizmem automatycznym.

Jako pierwsze wymieniono tu czasomierze kwarcowe, choć historycznie pojawiły się znacznie później. Warto zaznaczyć, że zegarki skonstruowane w oparciu o mechanizmy kwarcowe są znacznie bardziej dokładne niż te z naciągiem ręcznym lub automatycznym.

W przypadku pierwszych odchyłka to kilkanaście do kilkudziesięciu sekund na miesiąc, a dla drugich, jest to już kilkanaście do kilkudziesięciu sekund na dobę. Biorąc pod uwagę, że konstrukcje mechaniczne są droższe, nasuwa się pytanie: jak to możliwe, że za coś „gorszego”, należy zapłacić znacznie więcej? Znawcy tematu twierdzą, że tylko zegarki mechaniczne mają to coś, co nazywają duszą i rzeczywiście coś w tym jest. Bardzo często są to małe dzieła sztuki, choć nadal nazywa się je zegarkami, podobnie jak artystów, którzy je zaprojektowali, nazywa się nadal zegarmistrzami.

Na drugim biegunie mamy zegarek mechaniczny czyli czasomierz, w którym silnikiem jest sprężyna napędowa. Pewną niedogodnością jest oczywiście to, że należy pamiętać o codziennym nakręcaniu takiego zegarka. Kompromisem jest tutaj konstrukcja wykorzystująca mechanizm z naciągiem automatycznym, który nie wymaga nakręcania za pomocą koronki, ponieważ energia jest dostarczana do sprężyny napędowej dzięki ruchom ręki, wykonywanym podczas codziennych czynności. Niezwykle przydatną i efektowną funkcją, spotykaną w niektórych konstrukcjach mechanicznych, jest wskaźnik rezerwy chodu, nazywany potocznie „power-reserve”, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie zapasu energii zgromadzonej w sprężynie. Pamiętać jednak należy, że jest to funkcja stosowana w wyjątkowych, bardzo często limitowanych seriach. Model ze wskaźnikiem „power-reserve” jest dostępny w kolekcji zegarków Atlantic od 2011 roku (linia Worldmaster 1888) i nawiązuje do modelu z lat 50.

Zostało już powiedziane, że mechanizmy kwarcowe są dużo bardziej dokładne od mechanizmów z naciągiem ręcznym lub automatycznym. Jednak nie można zakładać, że każdy czasomierz wyposażony w werk kwarcowy jest bardziej precyzyjny od zegarka mechanicznego, ponieważ tylko dobrej jakości mechanizmy kwarcowe mają odchyłkę miesięczną rzędu kilkunastu sekund, natomiast istnieją modele mechaniczne, które również mogą poszczycić się takim wynikiem. W jaki zatem sposób rozpoznać takie właśnie konstrukcje? Najczęściej będą to modele, do których dołączono tzw. certyfikat C.O.S.C., będący dowodem i potwierdzeniem, że zamontowany wewnątrz mechanizm, został poddany oficjalnemu testowi i test ten przeszedł pozytywnie. Ponieważ właściciel takiego czasomierza nie nosi najczęściej w kieszeni wspomnianego certyfikatu, zegarek taki możemy również rozpoznać po napisie „CERTIFIED CHRONOMETER” lub krócej „CHRONOMETER”, umieszczonym na tarczy. Zdarza się dość często, że średnia odchyłka dobowa wynosi w przypadku takich konstrukcji nawet poniżej 1 sekundy. Od wielu lat również chronometry są dostępne w kolekcji zegarków Atlantic, a od 2010 roku także w ekskluzywnej linii Worldmaster 1888.

Pamiętajmy, że zegarek to w zasadzie jedyna biżuteria mężczyzny, której powinien poświęcić więcej uwagi. Wybierając odpowiedni model musimy zwrócić uwagę nie tylko na to, jak ma wyglądać, ale także na to, jakie funkcje dodatkowe (tzw. komplikacje) powinien posiadać, jak choćby datownik czy stoper, które mogą być przydatne w codziennym życiu.

Zegarek jest również elementem ubioru, który bardzo często świadczy o guście, a czasem pasjach jego użytkownika. Dlatego decyzję o wyborze najlepszego dla siebie modelu należy uzależnić nie tylko od aktualnej mody, ale przede wszystkim od osobistych potrzeb, oczekiwań i stylu życia. Najlepiej jest posiadać kilka egzemplarzy, ponieważ istnieje wówczas możliwość dopasowania modelu do określonego ubioru i okazji. Właściwie dobrany zegarek to klucz do podkreślenia osobowości i powiedzenia innym czegoś o charakterze jego właściciela. Aktualna kolekcja marki Atlantic jest na tyle szeroka, że każdy bez problemu znajdzie w niej dla siebie przynajmniej jeden dobrze dopasowany zegarek, choć z doświadczenia wiem, że również zegarki lubią chodzić parami ☺